Jdi na obsah Jdi na menu
 


Znojmo

26. 11. 2011

V sobotu 26.11. jsme odjeli brzy ráno v počtu 42 účastníků do Znojma - tento zájezd zorganizovala a vedla Marie Stachová. Zajistila ve Znojmě průvodce, byli jsme v podzemí, v krásném kostele a také jsme prošli velmi pěknou vánoční výzdobou na náměstí a okolí. Jako vždy nám krásně svítilo sluníčko a naši fotografové dělali snímky jednak z Rotundy a máme záběry upravených historických domů - všichni jsme se shodli že tuto cestu naplánujeme ještě v letním období a navštívíme zdejší zámek. V 15 hodin začala naše další akce "vinný sklípek" - budete se divit ale vezli jsme v autobusu guláš pro všechny účastníky který chutně připravila Maruška, víno se kupovalo u pana majitele sklípku. Olda Stach rozjel hudební produkci - co k tomu dodat - víno, hudba, tanec, domů se nám nechtělo, ale v 19.30 hodin byl odjezd do Havířova.

Napsala Jarka Půrová

PERLA našeho jihu ZNOJMO.

 

 

 

Dne 26.listopadu probudila jsem se do studeného  rána a tak vyvstala otázka přímo Hamletovská-„JÍT či NEJÍT“-na plánovaný zájezd.Ale překonala jsem sama sebe a zůčastnila se.Naše cesta směřovala za krásami perly jižní Moravy ZNOJMA,která se může chlubit nespočtem historických pamětihodností nad i pod zemí.
Z úctyhodné výšky slávné rotundy byl nám skytán pohled přenádherný do celého okolí.
Z této výšky sestoupili jsme do nižších sfér,do labyrintu podzemních chodeb,někde i třípodlažních,kde dýchlo na nás tajemno prošlých věků.Tyto katakomby jsou dílem ze 14 až 15 století a jejich využitelnost,jak šel čas,se měnila.Tak např.,v době ohrožení převzaly chodby roli úkrytu před válečníky Švédských a Husitských vojsk,jindy na uchování zemědělských produktů a vína.Toto město pod městem vyvolalo v nás i pocity stísněností,přítomností vězeňských cel,mnícha,který je strážcem podzemí, odsouzence,přikovaného ke skále apod.
     Co se týče památek,těmi Znojmo přímo oplývá.Nemohu nevzpomenout Radniční věž-neodmyslitelná ikona města,historické kostely sv.Michala,sv.Mikuláše,kaple sv.Václava-stavby nedozírných hodnot.
A tečka na konec .Naši cestu Znojmem jsme zakončili ochutnávkou vína a přátelským posezením ve sklípku se skleničkou dobrého moku,s guláškem k tomu a dokonce s poslechem příjemných melodií,o co se postarali manželé Stachovi,za co jim patří náš dík.
Naše pochůzky za poznáním mají něco do sebe-představují ohromné bohatství v nás.To,co člověk ví,pozná a prožije v kruhu svých přátel-to je největší BOHATSTVÍ-věřte.A to vědění,které nám nikdo nemůže vzít,ani žádná politická garnitura.
Tak přátelé,kam se vypravíme za poznáním příště?
      Zdraví Vás Hely.
 

Náhledy fotografií ze složky Znojmo

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář